TOLERANȚA LA PREDARE: ROLUL ȘCOLILOR

Școlile ne pot ajuta să înțelegem și să sprijinim diversitatea, mai degrabă decât să vedem diferența ca pe ceva de care trebuie să ne temem. Niciodată până acum nu am avut atât de multe oportunități de a ne conecta și de a comunica cu diferite culturi și limbi, atât în ​​interiorul, cât și în afara țării. Societatea noastră a devenit din ce în ce mai multiculturală, îmbogățită de aspirațiile migranților, transnaționalilor, popoarelor strămutate și tehnologiei. Cu toate acestea, prea des ni se spune că lumea este străină, diferită și periculoasă. Tensiunile care decurg din diferențele religioase, culturale și lingvistice sunt în creștere. Pentru tinerii ale căror opinii sunt modelate de comunitate, de rețelele sociale și de colegii lor, educația oferă o modalitate de a contesta opiniile negative din ce în ce mai evidente în societate.

ROLUL ȘCOLILOR.

Sistemul educațional oferă acces la multe oportunități și atrage studenți din întreaga lume. Școlile oferă o modalitate eficientă și durabilă de a ne asigura că tinerii noștri înțeleg diversitatea, mai degrabă decât să vadă diferența ca pe ceva de temut. Educația poate modela atât identitățile naționale, cât și cele globale ale elevilor, iar profesorii au un rol-cheie de jucat. Sala de clasă oferă elevilor un spațiu pentru a se angaja în practică critică și reflexivă despre ceea ce înseamnă înțelegerea și implicarea diferențelor. Ca atare, interacțiunile care au loc în sala de clasă oferă elevilor o oportunitate unică de a-și aprofunda înțelegerea localului și a globalului și – în cadrul acesteia – să dezvolte o mentalitate care susține diversitatea și diferența.

Pe măsură ce România devine mai multiculturală, școlile pot ajuta copiii să înțeleagă diversitatea. În timp ce Curriculum-ul reflectă un efort de a recunoaște și sprijini studenții într-o lume în schimbare, este un curriculum național, mai degrabă decât internațional și, deloc surprinzător, se concentrează pe istoriile și narațiunile locale.

SPRIJININD DIVERSITATEA, PROVOCAREA NAȚIONALISMULUI.

Educația este influentă în conectarea persoanelor, culturilor și comunităților peste granițe și joacă un rol esențial în creșterea gradului de conștientizare cu privire la problemele globale care au impact asupra societății. Școlile au o mare diversitate lingvistică și culturală și este locul unde elevii pot dezvolta conexiuni cu diverse părți ale lumii, precum și cu alte culturi, religii, genuri și limbi. Pe măsură ce mai mulți dintre cei care trăiesc în România se conectează cu alții din întreaga lume prin intermediul familiei, relațiilor sau rețelelor sociale, școlile trebuie să navigheze în diversitatea elevilor împotriva cerințelor intereselor naționale. Cu toate acestea, este încurajator să vedem că multe școli încearcă în mod activ să adapteze o astfel de diversitate cu programe și opțiuni de curriculum care vizează dezvoltarea înțelegerii globale.

PROFESORII POT FACE DIFERENȚA.

Elevii și profesorii lor continuă să aducă în clasă o bogată moștenire culturală și lingvistică, iar experiențele lor din timpul anilor de formare ai școlii au potențialul de a avea un impact larg. În sala de clasă, diversele aspirații, voci și valori ale elevilor sunt importante pentru educatori. După cum se subliniază încă din 2009, profesorii au un grad ridicat de influență asupra înțelegerii și experiențelor elevilor. Mergând înainte, profesorii se confruntă cu o mare provocare în abordarea naționalismului și în sprijinirea diversității în clasele lor. Aprofundarea cunoștințelor de conținut, îmbunătățirea înțelegerii și implementarea metodelor eficiente care îmbogățesc politicile și practicile educaționale sunt câteva dintre numeroasele probleme cu care se confruntă profesorii, în special cei care lucrează cu elevi din ce în ce mai diverși. Dar profesorii trebuie să fie pregătiți și este esențial atât pentru cadrele didactice în curs, cât și pentru profesorii cu experiență să dezvolte o înțelegere a diversității elevilor și să demonstreze abilități și metode relevante pentru a lucra cu studenți din medii culturale și lingvistice diferite. Ceea ce fac profesorii în sala de clasă poate schimba experiențele cursanților și îi poate încuraja să se simtă conectați unul cu celălalt. În cele din urmă, dacă elevii noștri pot dezvolta și îmbrățișa diferența, va fi mult mai ușor să contestăm naționalismul paranoic și a celor care susțin aversiunea față de „diferență”.

Share this: