A fi profesor în timpul Covid-19

Un sondaj al profesorilor a constatat că au lucrat și mai mult în timpul învățării la distanță. Dar există și lecții importante pentru viitorul educației. COVID-19 a împins comunitățile noastre școlare într-o tranziție rapidă către învățarea la distanță, care a afectat aproape toate aspectele educației școlare. Înțelegerea efectului asupra elevilor și profesorilor noștri este crucială, deoarece începem să ne reconfigurăm ideile despre cum ar putea arăta educația într-o lume post COVID-19. La apogeul restricțiilor COVID-19, s-a realizat un sondaj național pentru a explora experiențele profesorilor, atât în ​​sălile lor digitale, cât și în cele fizice, care au atras răspunsul a aproape 1.000 de profesori primari și secundari.

Experiența didactică

Pentru toți profesorii, trecerea la predarea la distanță a însemnat o schimbare rapidă la moduri alternative de predare și învățare. În timpul COVID-19, profesorii care lucrau de acasă jonglau cu cerințele tot mai mari ale locului de muncă; 68 la sută din profesorii primari și 75 la sută dintre profesorii secundari declară că lucrează mai multe ore pe săptămână în timp ce se mută la predarea la distanță. Aproape jumătate din toți profesorii spun că au lucrat aproape o zi întreagă în plus în această perioadă, iar unii au raportat că lucrează mai mult de 20 de ore în plus pe săptămână. Un profesor a spus în răspunsul la sondaj: „Mă trezesc în jurul orei 4 dimineața în majoritatea dimineților pentru a finaliza planificarea lecției de zi și pentru a face corecții. În acest fel, sunt disponibil în timpul orelor de curs pentru studenții mei și în timpul liber/recreere/prânz. Mai e necesar apoi să monitorizez școala celor trei copii ai mei”.

În plus, aproape trei sferturi din toți profesorii școlari își exprimă îngrijorarea cu privire la învățarea la distanță care afectează negativ bunăstarea emoțională a elevilor. Pentru multe familii, acesta a fost un moment dificil, bunăstarea profesorilor, a părinților și a elevilor fiind ridicată ca fiind preocupări serioase. Un alt profesor spune: „Presiunea asupra noastră acum este chiar enormă. Este dificil să gestionăm pauzele sănătoase de la locul de muncă, deoarece părinții și copiii și liderii noștri necesită atât de multe de la noi acum … Este un iad acum pentru profesori. Un iad viu literal”. Dar experiența didactică prezintă și noi oportunități. Profesorii declară că au găsit modalități creative și noi de a preda lecții tradiționale și, pentru mulți, tranziția este un impuls al alfabetizării lor digitale. După cum observă un profesor: „Cred că vor exista multe oportunități de a contesta numeroasele practici rigide de predare care nu s-au schimbat de ani de zile… este o mare oportunitate pentru noi să privim educația în ansamblu și să ne întrebăm, ce facem? ce apreciem cu adevărat în educație? Ce facem bine? Ce putem face mai bine și să creștem?” Modificările COVID-19 au dus, de asemenea, la dezvoltarea rapidă a unor rețele profesionale mai largi – schimbul de experiență și colaborarea. Un profesor spune: „Planific activități cu profesorii și discut strategii de predare online mai mult decât aș discuta și planific în mod normal cu profesorii în mod obișnuit. De asemenea, stau la lecțiile Zoom ale altor profesori sau aceștia stau la mine, așa că sunt martor la unii dintre colegii mei care predau de fapt pentru prima dată. „Îmi place foarte mult să învăț din stilul lor de predare”.

Experiența elevului

Aceste rezultate ale sondajului spun, de asemenea, că, în timp ce unii elevi au prosperat din punct de vedere academic în timpul învățării acasă, pentru alții, a fost un moment foarte provocator. Profesorii atribuie acest lucru unor factori personali, inclusiv lucruri precum vârsta, dispoziția și capacitatea ca elevii să-și autoregleze învățarea; factori de accesibilitate, cum ar fi un dispozitiv cu acces la internet de încredere și participarea la cursuri; și factorii de mediu, ceea ce înseamnă a avea un loc liniștit de lucru și sprijinul părinților. Sondajul analizează tipul și utilizarea tehnologiei, precum și resursele disponibile studenților. Profesorii au raportat că 93 la sută dintre elevi au avut acces la dispozitive tot sau de cele mai multe ori. Dar unii elevi și-au folosit telefonul doar pentru a accesa cursurile și pentru alții au existat probleme semnificative de acces. În unele gospodării, elevii trebuiau să împărtășească dispozitivele cu alți frați și/sau părinți. Datele arată că majoritatea elevilor aveau acces fiabil la internet în timp ce erau acasă, dar 11,5% dintre profesori spun că elevii din clasa lor aveau internet stabil și fiabil doar 50% din timp.

Accesul unui elev la dispozitive și la internet este un factor-cheie care a afectat prezența, dar au existat și alte probleme. Șaisprezece la sută din toți profesorii declară că elevii au participat la cursuri doar jumătate din timp. Aceasta este o provocare enormă pentru profesori. Un profesor notează: „Există un elev care refuză să se supună cerințelor iar eu nu sunt în stare să urmăresc (spre deosebire de momentul în care sunt la fața locului).”

Experiența părinților

Învățarea la distanță a subliniat importanța parteneriatelor acasă-școală. Profesorii sunt conștienți de presiunea crescândă asupra părinților și familiilor și au constatat că unii elevi primeau sprijin considerabil acasă. Cu toate acestea, alți elevi nu sunt atât de norocoși din diverse motive, inclusiv obligațiile de muncă ale părinților și mediile complexe de acasă. Unul dintre factorii care afectează învățarea elevilor este nivelul de sprijin pe care îl primesc elevii, subliniind importanța parteneriatelor pozitive acasă-școală. Mulți profesori raportează o comunicare mai bună și, în unele cazuri, relații mai puternice cu părinții și îngrijitorii în timpul COVID-19. Timpul de acasă le-a oferit, de asemenea, părinților o perspectivă mai profundă asupra capacităților copilului lor, a provocărilor de învățare și a activității profesiei didactice mai larg.

Înapoi în clasă

În timp ce COVID-19 a adus o perioadă de mare incertitudine, schimbările rapide observate între furnizorii de educație ne arată cum ar putea fi reinventată educația în viitor. Este important să ne amintim că restricțiile COVID-19 au fost impuse rapid, mulți profesori răspunzând situației fără suficient timp pentru a planifica ceea ce urmează. Acum, când majoritatea elevilor se întorc în clasă, școlile sunt în cea mai bună poziție pentru a identifica modul în care elevii au fost afectați și modul în care pot remedia cel mai bine orice preocupări academice, sociale și emoționale. Acest lucru va varia de la elev la elev și între locurile școlii, în funcție de context și de nevoile comunității școlare. Studii la scară largă precum acesta sunt esențiale în examinarea modului în care rezistența și bunăstarea joacă roluri cheie în susținerea credințelor, mentalităților, cunoașterii și raționamentului.

Dar, prioritatea imediată este de a oferi sprijin suplimentar pentru reangajarea elevilor vulnerabili care au fost complet deconectați de la școlarizare în această perioadă. După cum scrie un profesor: „O predare bună va umple în curând orice lacune create de predarea online, iar profesorii cu care lucrez s-au descurcat incredibil de bine în adaptarea la mediul online. Bunăstarea social-emoțională a tinerilor noștri, în special a celor cu risc în casele lor, este cea mai mare preocupare a mea”. Totuși, trebuie să procedăm cu prudență și să ne asigurăm că orice oportunități care decurg din perioada COVID-19 sunt bazate pe dovezi și sunt informate în cercetare. Orice modificare a predării și învățării trebuie să fie direcționată, susținută și cu resurse adecvate – asigurându-ne că păstrăm interesul superior al elevilor noștri ca punct central al tot ceea ce facem.

Share this: