Discriminarea în clasă

Din ce în ce mai mulți părinți duc cazuri de discriminare în instanță, susținând că școlile nu fac prevederi adecvate pentru a satisface nevoile de învățare ale copiilor lor. De ce mulți simt nevoia să recurgă la astfel de măsuri extreme? Profesorul și cercetătorul, Dr Shiralee Poed, spune că este foarte important ca fiecare copil să meargă la școala de cartier și este posibil ca profesorii să răspundă unei game variate de nevoi de învățare. Iată de ce fiecare copil ar trebui să meargă la școala locală, indiferent de capacitate. Fiecare copil merită să meargă la școala locală. Dar din ce în ce mai mult vedem concentrări ale dificultăților de învățare în unele școli și nu în altele. Care este cel mai bun mod pentru ca profesorii să găzduiască elevii cu dificultăți de învățare, astfel încât să poată realiza la fel de mult ca colegii lor? Dr Shiralee Poed de la Melbourne Graduate School of Education are peste 30 de ani de experiență în predarea în școli primare și secundare independente. A lucrat în politica educațională și predă la Master of Teaching la Universitatea din Melbourne. Dr Shiralee Poed a discutat despre abordarea ei în fața dizabilității în clasă și modul de a echipa profesorii cu instrumente, pentru a avea un impact pozitiv asupra elevilor de toate abilitățile.

Acum spune-ne un pic despre munca ta.

 Ce explorezi? Ei bine, rolul meu aici la Universitatea din Melbourne este acela de a instrui profesori care lucrează cu copii cu dizabilități, dar ceea ce mă interesează cu adevărat să explorez este modul în care putem îmbunătăți rezultatele educaționale pentru copiii cu dizabilități din școala noastră. Deci, ceea ce am făcut prin doctorat a fost că am studiat cazurile în care au fost implicați copii cu dizabilități și m-am uitat la felul de probleme pe care le aveau familiile în ceea ce privește prevederile luate pentru copilul lor.

Cu ce fel de probleme se confruntau? Există o gamă largă de probleme. Lucrurile care mă interesau cel mai mult erau problemele pe care copiii le aveau în accesarea curriculumului. Era dacă munca era prea dificilă pentru ei, iar profesorii nu făceau ajustări sau aveau nevoie de o atenție specială, astfel încât să poată arăta la un examen că știau materialul, dar nu au putut face asta în același lucru la fel ca semenii lor.

Cred că am citit recent că asistenții profesori înșiși nu erau neapărat un semn că copilul tău, dacă aveau un handicap sau aveau dificultăți în învățare, nu trebuiau să ofere rezultate mai mari. Ați putea vorbi puțin despre asta? Acest lucru a venit dintr-o prelegere, unde am avut o persoană venită din Marea Britanie care a făcut un studiu amplu privind utilizarea asistenților de profesori în școlile obișnuite din Marea Britanie. Din studiul său, el a descoperit că asistenții cadrelor didactice nu făceau mare diferență în ceea ce privește rezultatele educaționale ale copilului. Este posibil să fi ajutat copiii cu respect de sine și ar fi putut ajuta copiii să se simtă mai încrezători în clasă, dar în ceea ce privește obținerea unor note mai bune, nu a făcut mare diferență. Dar el a furnizat câteva informații în acest sens, spunând lucruri precum asistenții noștri profesioniști, de obicei, sunt cei mai puțin pregătiți care lucrează în școlile noastre și sunt adesea rugați să lucreze mult peste metodologiile pe care au fost instruiți să le facă și că este într-adevăr Responsabilitatea profesorului de clasă de a se asigura că programul care este oferit copilului cu handicap este că aceștia sunt responsabili pentru acel program și că lucrează și oferă sfaturi asistenților profesorilor, astfel încât aceștia să ofere cel mai bun sprijin pentru acel copil .

Când lucrezi cu profesorii înșiși pentru a sprijini mai bine acei copii care sunt mesajele tale cheie? Avem câteva mesaje. Sunt responsabil pentru două subiecte cheie aici la Universitatea din Melbourne. Unul este numit promovarea învățării pozitive. În cadrul acestui subiect, ne uităm în mod special la intervențiile pe care le știm că funcționează atunci când lucrezi cu un copil cu un handicap. Îi instruim pe profesori să utilizeze acele intervenții în sala de clasă și să le folosească corect. Celălalt subiect de care răspund este numit promovarea comportamentului pozitiv și privește intervențiile pe care le știm că funcționează atunci când ai un copil care are comportamente de îngrijorare.

Asta este pentru părinții înșiși? Nu, acestea sunt intervențiile pe care profesorii de clasă le vor folosi în sălile de clasă. Nu ne concentrăm aici asupra părinților, dar prin teza mea am aruncat o privire asupra unor probleme pe care le aveau familiile cu sectorul educației.

Ce te-a făcut să intri în această zonă? A fost un copil anume, un fost profesor, o experiență? De fapt a venit dintr-o altă slujbă pe care am făcut-o. Înainte de a veni la Universitatea din Melbourne, am lucrat în Queensland, iar unul dintre rolurile anterioare pe care le-am avut în Queensland a fost că am fost consilier politic pentru guvernul Queensland. Responsabilitatea mea a fost portofoliul din jurul studenților cu un handicap și politici care au menit să sprijine copiii cu un handicap. Una dintre sarcinile pe care le-am făcut în mod frecvent a fost dacă a existat un dosar în care a fost implicat un copil cu un handicap în care un părinte a pretins discriminare împotriva copilului său, echipa juridică a departamentului a solicitat să mă uit la respectarea regulilor în școli, politicile departamentului și dacă acțiunile școlii în sine au fost discriminatorii. Asta m-a interesat, dacă am putea îmbunătăți modul în care profesorii au înțeles politica, astfel încât atunci când sunt în sala de clasă să poată oferi cele mai bune opțiuni pentru copii.

În cercetările efectuate recent sau în cursul perioadei, ce descoperiri v-au surprins? Din studiul meu de doctorat cred că lucrul care m-a surprins cel mai mult – m-am uitat la 92 de cazuri în instanță care au implicat 54 de copii australieni cu dizabilități și cea mai mare surpriză pe care am primit-o a fost că doar aproximativ o treime din familiile care au formulat o cerere legală de discriminare au succes. Dacă vă gândiți la asta, în schimb, două treimi din familiile care prezintă o cerere legală de discriminare nu au succes, ceea ce înseamnă că avem acest grup de părinți care ajung la un nivel de nemulțumire, încât simt că singura lor opțiune instanța. Cea mai mare parte a activității mele privește acum ce putem face pentru a schimba comportamentul fie al copiilor, al familiilor lor, al profesorilor sau al directorilor sau chiar al scriitorilor de politici, astfel încât să nu conducem la litigii ca fiind soluția pentru persoanele nemulțumite.

Acum vorbim în special despre copiii cu dizabilități, dar, din nou, nu sunt sigur despre ce procent vorbim în sistemul școlar. Ei bine, acest lucru variază în funcție de criteriile pe care le folosim pentru a defini un handicap, dar știm că în școlile australiene oriunde între trei la sută dintre copiii cu dizabilități și aproximativ 10 la sută dintre copiii cu dizabilități primesc resurse suplimentare pentru a-i ajuta pe profesori să le satisfacă nevoile. Dar dacă folosim o definiție mai largă a dizabilității, și este vorba despre copiii care au o afecțiune care îi împiedică să învețe la același ritm ca și colegii lor, aceasta poate fi de până la 20 până la 25%. Deoarece această definiție mai largă ia în considerare copiii, de exemplu, care au o afecțiune medicală cronică continuă, ceea ce înseamnă că le lipsește mult din școlarizare. Pot fi copiii care învață diferit față de semenii lor și, prin urmare, din cauza acestei dizabilități de învățare, le afectează și învățarea. Așadar, ar putea ajunge până la un sfert din sala de clasă a cadrelor didactice reprezentată de copii care necesită sprijin suplimentar pentru a-i ajuta cu învățarea lor. Aceasta este o cifră uimitor de mare și una care poate să nu fie înțeleasă de ceilalți 75 la sută. Așa că mă interesează, fiind părinte al unui copil de vârstă școlară, părinții vorbesc obsesiv despre școli și despre ce ne dorim pentru copiii noștri.

Share this: