Identitățile noastre în schimbare sub COVID-19

Eșecul pandemiei este o provocare pentru identitatea multor oameni, dar unii dintre noi avem mai puține resurse pentru a face față atunci când lumile noastre sunt răsturnate. Îți poți aminti când ai părăsit școala primară pentru entuziasmul școlii gimnaziale; sau când ți-ai vândut prima mașină neprețuită și ai cumpărat una mai bună și mai fiabilă; sau când ai plecat prima dată de acasă?

Acestea sunt toate exemple despre modul în care evenimentele profunde determină schimbarea identității. În aceste cazuri, fiecare identitate anterioară, care avea propriile valori simbolice, emoții și comportamente specifice, a fost înlocuită de ceva considerat mai bun sau mai de dorit. Viața este plină de astfel de schimbări de identitate lină, pe măsură ce „aruncăm” un sentiment de sine și îl înlocuim cu altul. Important, acest proces este extrem de ușor atunci când percepem că există o îmbunătățire sau o potrivire mai bună pentru noi înșine și tranziția în sine nu provoacă suferință.

Cu toate acestea, există ocazii în care identitatea noastră este amenințată și există o pierdere distinctă de sine, confort și o provocare pentru diferitele moduri în care ne cunoaștem pe noi înșine în lumea noastră. Acest lucru s-ar putea întâmpla printr-un eveniment neplanificat care ne reformulează sentimentul de sine prea repede și nu ne putem regla. Aceste evenimente au loc tot timpul în comunitatea noastră, cum ar fi, de exemplu, când cineva este reatribuit la locul de muncă și i se acordă un rol diferit care nu este de preferința sa.

Dar COVID-19, și impactul său social și economic, ne-a lăsat în șoc pe mulți, dacă nu chiar pe cei mai mulți dintre noi, confruntându-se simultan cu modificări bruște ale identității noastre. În timp ce mulți dintre noi vor fi capabili să facă față bine schimbării circumstanțiale și identitare și chiar să o poată îmbrățișa, unii se vor lupta să se adapteze la modul în care se percep pe ei înșiși, în special cei dintre noi cu cele mai puține resurse.

Cei care se luptă în acest fel se pot deconecta și simți că nu aparțin – devine mai greu pentru ei să se angajeze cu ceilalți și să se angajeze într-o nouă identitate. Ei pot experimenta mai puține experiențe pozitive de vârf.

De exemplu, un student în adolescență înainte de pandemie s-ar fi putut identifica ca o persoană al cărei viitor este legat de a merge la universitate și de a-și urmări ambițiile de carieră, precum și de a se vedea ca pe cineva cu propriile resurse datorită unei părți – loc de muncă la un mare magazin cu amănuntul. De asemenea, s-ar putea să aibă un sentiment de sine ca pe cineva care intenționează să fie un călător internațional aventuros. Pentru această persoană, COVID-19 a schimbat toți acești indicatori ai „sinelui”, cel puțin pe termen scurt. Și modul în care fac față va depinde de propriile resurse și de nivelul de securitate.

Când oamenii se confruntă cu astfel de provocări cu identitățile lor, terapia psihologică sugerează că pot exista trei grupuri largi, reflectate în mod similar în cercetare:

  • Grupul sigur: aceștia sunt oameni cu resurse bune – de exemplu, un venit stabil și o familie – care nu vor vedea amenințarea COVID-19 ca pe altceva decât o amenințare pentru sănătate. Acești oameni sunt cei norocoși și trebuie doar să-și supravegheze starea de bine și să respecte avertismentele de sănătate. Identitatea lor – lumea lor – nu este amenințată ca a altora. Deși poate apărea schimbarea, acțiunea este în jurul lor, nu în interiorul grupului lor.
  • Grupul provocat: oamenii din acest grup vor fi deranjați de implicațiile pentru viitorul lor, iar identitățile lor vor fi în schimbare și, eventual, în scădere. Acest grup va trebui să facă ajustări majore, dar amenințarea pentru ei este condiționată de ritmul schimbării, însoțit de gradul și numărul de modificări.
  • Grupul vulnerabil: acest grup se va confrunta cu o lume complet schimbată și cu un set nou de orizonturi. Vor fi confuzi. Indicatorii conform cărora lumea este OK și ei sunt OK vor părea că se fragmentează rapid. Prezentul lor nu va mai semăna cu ceea ce s-a întâmplat în trecut și traiectoria lor a fost modificată. Posibilele lor sine viitoare au fost luate brusc de la ei și încă nu pot vedea clar un viitor alternativ sau o identitate. Pentru câțiva, este posibil să fi experimentat totul înainte și COVID-19 va agrava traumele din trecut.

În mod ideal, grupul sigur ar trebui să simtă o datorie de grijă față de celelalte două grupuri și ar putea avea nevoie să își autoregleze emoțiile și dorința de a se gândi la ceilalți. Acest grup este într-o poziție bună pentru a oferi conducere, consolare și resurse celor care sunt cei mai afectați.

Cei din grupul provocat s-ar putea să se fortifice explorând modul în care alte persoane au întâmpinat provocări similare în trecut. Acest lucru ar putea fi realizat prin discutarea cu prietenii sau familia sau explorarea narațiunilor de dificultăți din literatură sau film. O sursă deosebit de bogată de sprijin pentru identitatea cuiva pot fi poveștile și jurnalele membrilor familiei care au făcut față adversității. Aceste narațiuni pot fi o sursă de consolare și pot ajuta oamenii să-și construiască încrederea în viitorul lor.

Dar atât pentru grupul provocat, cât și în special pentru grupul vulnerabil, sprijinul social va fi important. Discutând problemele și obținând sfaturi, oamenii pot genera noi căi emoționale și comportamentale cognitive către viitor.. Persoanele din aceste grupuri pot avea nevoie și de asistență materială. Cei din grupul vulnerabil vor avea cel mai probabil nevoie de sprijin social din partea familiei, a asistenților sociali, precum și, eventual, de sprijin psihologic și medical pentru a-și gestiona emoțiile negative – în special anxietatea, furia și depresia pentru a preveni apatia și lipsa de speranță.

Această asistență ar trebui să se concentreze, de asemenea, pe reducerea judecății de sine negative și a auto-recriminării, în așteptarea apariției de noi posibilități.

Generarea unei noi identități, cum ar fi o identitate de lucru, necesită imaginație și testează creativ noi opțiuni.

A fi liniștit și a învăța să te simți confortabil cu un nou eu, în special cu un sine mai mic, cu mai puține perspective imediate, nu este ceva ce mulți dintre noi pot să accepte, dar acceptarea acelor lucruri pe care nu le controlăm este critică în acest moment.

De asemenea, ne oferă ocazia de a asculta și de a ne angaja în noi eu-ri posibile, care nu numai că vor aduce plăcere, ci ne vor oferi sentimentul de securitate care ne va ajuta să-i ajutăm pe ceilalți.

Share this: